Proč by nemohli uprchlíci v České republice sdílet domácnosti s místními lidmi, tak aby nebyli vyloučeni v hromadných uprchlických zařízeních na okraji společnosti?

Přemýšleli jsme, jak uprchlíkům pomoci najít důstojné bydlení a poznat místní lidi a zvyky, a našli jsme cestu.

Takto to funguje:

Nabídněte volný pokoj nebo byt. Stačí vyplnit registrační formulář s několika informacemi o vašem bydlení.

Kontaktujeme vás a staneme se vašimi partnery.
Vyhledáme vhodné zájemce o bydlení.

Zástupci naší organizace společně se zájemci o bydlení se s vámi potkají a proberou všechny náležitosti ohledně bydlení.

V případě, že se na všem domluvíme, váš byt bude mít nové obyvatele anebo se k vám nastěhuje nový spolubydlící.

Jak a kdy celý projekt vznikl?

Na podzim roku 2014 se Mareike Geiling a Jonas Kakoschke rozhodli nabídnout ubytování některému uprchlíkovi v jejich bytě v Berlíně. Následně se seznámili s Golde Ebding, která v té době pracovala jako sociální pracovnice pro německou Diakonii. Společně sdíleli myšlenku, že by uprchlíci měli mít snadnější přístup k soukromému a zároveň důstojnému bydlení. V neposlední řadě vnímali jako zásadní, umožnit uprchlíkům bydlet s místními lidmi. Z jejich z počátku pouze soukromé iniciativy vznikl koncem roku celostátní projekt s názvem Flüchtlinge Willkommen Deutschland.

Mareike a Jonas ubytovali Bakaryho z Mali, což bylo první takto zprostředkované spolubydlení v Německu. Na počátku roku 2015 byl stejný projekt spuštěn také v Rakousku. V současnosti projekt funguje ve 12 evropských zemích, v Kanadě a Austrálii. Více informací o jednotlivých projektech naleznete zde: www.refugees-welcome.net.

Chcete nás podpořit?

Máte u sebe doma volný pokoj (případně máte volný celý byt), který byste rádi nabídli některému uprchlíkovi? Pokud ano, registrujte se prosím zde. Budeme velice rádi i za šíření naší myšlenky Uprchlíci vítejte. Dlouhodobý rozvoj projektu v České republice můžete podpořit také finančně.

Proč jsme s projektem začali?

Projekt Uprchlíci vítejte vznikl s úmyslem zprostředkovat uprchlíkům adekvátní bydlení u soukromých osob. Vyhrazujeme se proti cílené segregaci v hromadných ubytovacích zařízeních. Naopak považujeme za klíčové umožnit uprchlíkům bydlet s místními lidmi, a tím usnadnit a podpořit jejich integraci do společnosti. Naším dalším záměrem je konstruktivně přispět do celospolečenské diskuse komplexním pohledem na životní situaci lidí na útěku. Pokládáme za naši odpovědnost nabídnout uprchlíkům vřelé přijetí.

Uprchlici vítejte pod záštitou Sdružení pro integraci a migraci propojuje poskytovatele a zájemce o bydlení. Jsme vašimi partnery nejen v rámci procesu zprostředkování bydlení, ale také v průběhu spolubydlení. Našim klientům se snažíme poskytnout veškerou potřebnou podporu. Další informace o Sdružení pro integraci a migraci naleznete zde: www.migrace.com.

Síť Refugees Welcome International už zprostředkovala ubytování pro 1999+ uprchlíků.

1. Nabídněte volný pokoj nebo byt

Pokud máte ve svém bytě volný pokoj (případně máte volný celý byt), který chcete nabídnout uprchlíkovi, nejprve musíte vyplnit formulář na našem webu. Budeme se vás ptát na informace, které nezbytně potřebujeme vědět, abychom vám sehnali zájemce s podobnými představami o sdílení jedné domácnosti a mohli byste si vzájemně vyhovovat. Chceme zprostředkovat takové spolubydlení, které bude pro obě strany přínosem a bude fungovat bezproblémově a dlouhodobě. Rádi bychom pro člověka, který je v naší zemi nový, vytvořili stabilní zázemí, proto zprostředkováváme bydlení alespoň na 3 měsíce, v ideálním případě na 6 měsíců až 1 rok. Bezpečnost vaše i vašeho nového spolubydlícího je pro nás prvořadá, informace o vás nepředáváme třetím osobám.

2. Kontaktujeme vás

Po vyplnění a odeslání registračního formuláře vás kontaktujeme. Budeme vašimi partnery po celou dobu procesu hledání zájemce o bydlení a zprostředkování volného pokoje. Prosím, berte na vědomí, že zprostředkování spolubydlení může nějakou dobu trvat. Všechny kroky s vámi budeme důsledně konzultovat, můžete se na nás kdykoliv obrátit se svými dotazy. Na základě informací z registračního formuláře vyhledáme zájemce o bydlení, který bude mít podobné představy o spolubydlení, a zorganizujeme společné setkání u vás doma, kterého se budeme také účastnit. Nejdůležitější je pro nás, aby vaše spolubydlení mělo nejenom hladký průběh, ale aby pro všechny bylo přínosnou a obohacující zkušeností.

3. Seznámíme se

Organizujeme prvotní setkání mezi uprchlíkem a ubytovatelem, kde je vždy k dispozici i tlumočník. Snažíme se během těchto setkání vždy vyjasnit veškeré potřebné otázky a díky tomu předcházíme nedorozuměním v budoucnosti. Dáváme i den na rozmyšlenou – jakákoliv strana má právo nabídku bydlení odmítnout bez udání důvodů.

4. A může se bydlet!

Pokud si s vašim potenciálním spolubydlícím padnete do oka a budete si přát sdílet domácnost, nic nebrání tomu, aby se k vám nastěhoval – stejně tak i v případě poskytnutí celého bytu. Poradíme vám s administrativními náležitostmi – mimo jiné s uzavíráním nájemní smlouvy. I po sestěhování vám budeme nadále k dispozici a připraveni vám poradit. Jako při každém spolubydlení mohou po čase vzniknout problémy, které budou bránit dalšímu životu ve společné domácnosti a může dojít k jeho předčasnému ukončení. Není se ale čeho obávat, například v sousedním Rakousku takto skončilo méně než 5% případů.

Základní fakta o našem projektu

O uprchlictví obecně a současné situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině

Integrace uprchlíků v ČR

Praktické informace pro ubytovatele

Sdílejte myšlenku

 • šiřte myšlenku ve vašem okolí
 • sdílejte myšlenku na sociálních sítích
 • nabídněte pokoj uprchlíkovi

Zapojte se přímo

 • podílejte se na rozvoji projektu, buďte jeho součástí, staňte se dobrovolníkem
 • přijďte sami s návrhem, jak se do projektu zapojit (uspořádejte benefiční koncert, výstavu, …)
 • kontaktujte nás na:
  info@uprchlici-vitejte.cz

Přispějte finančně

 • darujte finanční částku dle vašich možností na dlouhodobý rozvoj projektu
 • umožněte intenzivnější práci na projektu
 • číslo účtu: 182096102/0300; zpráva pro příjemce: Uprchlíci vítejte

Projekt Uprchlíci vítejte je realizován pod záštitou Sdružení pro integraci a migraci.


Sdružení pro integraci a migraci
Havlíčkovo náměstí 2
130 00; Praha 3
IČO: 26612933


Telefon: +420 224 224 379
E-mail: poradna@migrace.com

Kontakt:
info@uprchlici-vitejte.cz


Kontakt pro tisk a média:
media@uprchlici-vitejte.cz


Číslo účtu: 182096102/0300
Zpráva pro příjemce: Uprchlíci vítejte


Darujme.cz:

Používáme font REKLAME Script pro naše Logo a několik symbolů se souhlasem HVD Fonts.


Velice děkujeme WPML – The WordPress Multilingual Plugin za jejich řešení.

Přihlašte se k odběru newsletteru.